/Jak dobrze przygotować ciągnik do sezonu?
Jak przygotować ciądnik do sezonu

Jak dobrze przygotować ciągnik do sezonu?

Jak doskonale już wiesz – o każdą maszynę trzeba dbać. Dzięki temu, że regularnie serwisujesz swój ciągnik, minimalizujesz ryzyko nagłych przestojów podczas pracy. Dodatkowo odpowiednie przygotowanie traktora do pracy w sezonie i wykonanie odpowiedniego przeglądu przed ruszeniem „w pole” oszczędza Twoje pieniądze. Wymiana filtrów i oleju na czas, sprawdzenie stanu technicznego pozostałych podzespołów, minimalizuje ryzyko usterek, które w swojej konsekwencji mogą prowadzić do poważniejszych awarii. Z kolei poważniejsze awarie to większy koszt naprawy maszyny. Dlatego lepiej jest odpowiednio przygotować swoją maszynę do pracy. Jak dobrze przygotować ciągnik do sezonu?

Przygotowanie ciągnika do pracy w sezonie

Przed rozpoczęciem sezonu każdy rolnik powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny swojej maszyny. Zaczynamy od sprawdzenia ilości motogodzin, które przepracował ciągnik. Jeśli ich ilość wskazuje na konieczność wymiany filtrów i oleju zgodnie z zaleceniami producenta, powinniśmy niezwłocznie zaopatrzyć się w nowe filtry, oleje i przystąpić do ich wymiany. To podstawowa czynność, żeby utrzymać swój ciągnik w dobrym stanie technicznym. Każdy producent sprzętu rolniczego na zalecenia co do wymiany filtrów i oleju. Stosując się do tych instrukcji, mamy pewność, że maszyna jest serwisowana na czas.

Podczas wymiany filtrów i olejów na nowe, pamiętajmy o sprawdzeniu środków smarnych w skrzyni biegów. Bardzo często są współdzielone z układem hydrauliki zewnętrznej, co w kolejności przekłada się na to, że są podatne na zabrudzenia. Stan oleju, filtrów i ich wymiana w odpowiednim czasie mocno wpływają na żywotność przekładni.

Kolejnym ważnym aspektem jest układ chłodniczy. W tym wypadku sprawdzamy stan płynu chłodniczego. Uzupełniamy jeśli jest go zbyt mało oraz sprawdzamy czy nie wymaga wymiany na nowy, ponieważ płyn chłodniczy na swoją żywotność i po pewnym czasie może tracić swoje właściwości. Samą chłodnicę powinniśmy dokładnie sprawdzić i ewentualnie „przedmuchać”. Dzięki temu usuniemy zbędny brud i kurz, który osadza się między jej żeberkami.

Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do prac polowych odpowiednio przygotować swój ciągnik. Wiele zależy od podstawowych czynności, a dopilnowanie i serwisowanie maszyny w odpowiednim czasie minimalizuje ryzyko awarii i nagłych przestojów podczas pracy.